OPIS
Klient zlecił przeprowadzenie wizji lokalnej wraz z wykonaniem badań nośności gruntu. Po przeprowadzeniu zleconych czynności w obiekcie, stwierdzono dekompakcję oraz gleby pęknięcia wskazujące na osiadanie budynku.
CELE
Aby ustabilizować glebę i zwiększyć charakterystykę wytrzymałościową gleby, konieczne było wykonanie prac nad wzmocnieniem gleby, aby proces osiadania budynku nie postępował. Wykonano iniekcje geopolimerowe na 3-4 poziomach głębokości tj. 4-4,5 m poniżej poziomu fundamentów.
STOSOWANE TECHNOLOGIE
W celu rozwiązania problemu, zastosowano technologię GROUNDTECH. Zabieg iniekcyjnego wzmacniania gruntów za pomocą geopolimerów polega na bezpośrednim wprowadzeniu materiału do podłoża. W efekcie dochodzi do celowej, nieodwracalnej i trwałej poprawy właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów fundamentowych, na skutek twardnienia polimerów nieorganicznych w porach. Konieczne było także wyeliminowanie niebezpieczeństwa dalszego powstawania oraz migracji pęknięć budynku poprzez ich zszycie technologią GTcrack.
REZULTAT
W wyniku prac poprawiono charakterystykę wytrzymałościową gleb. W procesie iniekcji zaobserwowano wyjście kompozycji geopolimerowej na zewnątrz gleby, co wskazuje na całkowite wypełnienie pustych przestrzeni w podłożu. W procesie wtrysku zaobserwowano uwalnianie wody z ziemi, co wskazuje na zastąpienie wody w podłożu składem geopolimerowym. Zgodnie z wynikiem wielokrotnych testów okazało się, że właściwości wytrzymałościowe gleby uległy poprawie, a podłoże pod podstawą fundamentu zostało ustabilizowane.