OPIS
Na etapie budowy klient poprosił o wyjaśnienie przyczyn osiadania konstrukcji podłogi. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu pomiarów stwierdzono, że podczas fazy zasypywania grunt poniżej poziomu konstrukcji podłogi nie został odpowiednio zagęszczony. W związku z tym klient dokonał wizualnej oceny jakości zasypki na „mapach” fundamentów. Następnie wykonano posadzki betonowe i ściany działowe z pustaków keramzytowych spoczywających na posadzkach betonowych.
CELE
Wzmocnienie gruntu pod fundamentami budynku, aby zapobiec dalszemu osiadaniu.
STOSOWANE TECHNOLOGIE
W celu rozwiązania problemu dekompakcji gruntu zastosowano technologię GROUNDTECH. Zabieg iniekcyjnego wzmacniania gruntów za pomocą geopolimerów polega na bezpośrednim wprowadzeniu materiału do podłoża. W efekcie dochodzi do celowej, nieodwracalnej i trwałej poprawy właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów fundamentowych, na skutek twardnienia polimerów nieorganicznych w porach.
WYNIK
W trakcie prac zaobserwowano podniesienie się konstrukcji podłogi o 5-20 mm. W wyniku zwiększenia wytrzymałości gruntu w konstrukcji podłogi, dalsze osiadanie zostało zatrzymane. Dzięki metodzie iniekcji geopolimerowej klient uniknął czasochłonnego procesu demontażu betonowej podłogi z przegrodami w celu ponownego zagęszczenia podłoża.