OPIS

Budynek mieszkalny położony w centrum miasta. Budynek ma wartość historyczną i jest zabytkiem architektury. Na podstawie wniosków z inspekcji budowlanej, budynek został przypisany do kategorii 5 z wymogiem eksmisji mieszkańców na czas prac budowlanych. W celu przywrócenia nośności konstrukcji budynku zaprojektowano wzmocnienie ścianek działowych i nadproży otworów okiennych. Badania geologiczne wykazały, że grunty przy fundamencie zawierają gliny piaszczyste oraz gliny o właściwościach tiksotropowych. Podsiąkanie gruntu u podstawy budynku prowadzi do znacznego osiadania i deformacji konstrukcji budynku. Fundament budynku ma niejednorodną strukturę: gruz kamienny, wypalana cegła. Głębokość posadowienia budynku różni się na obwodzie.

CELE

Zwiększenie nośności gruntów u podstawy fundamentów. Osiągnięcie projektowych właściwości fizycznych i mechanicznych gruntu.

STOSOWANE TECHNOLOGIE

W celu rozwiązania problemu dekompakcji gruntu, zastosowano technologię GROUNDTECH. Zabieg iniekcyjnego wzmacniania gruntów za pomocą geopolimerów polega na bezpośrednim wprowadzeniu materiału do podłoża. W efekcie dochodzi do celowej, nieodwracalnej i trwałej poprawy właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów fundamentowych, na skutek twardnienia polimerów nieorganicznych w porach.

WYNIK

Podczas iniekcji geopolimeru niwelator laserowy rejestrował mikro ruchy konstrukcji budowlanych. Przeprowadzono badania sondowania dynamicznego gruntu. Analiza porównawcza właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów przed i po wykonaniu prac wzmacniających grunty u podstawy fundamentów wykazała, że uzyskano poprawę nośności gruntów i spełniono wymagania projektowe.